Narciarstwo

Zalety jazdy na nartach

Chociaż niektórzy uważają, że narty to sport bardzo urazowy i unikają go jak ognia, zazwyczaj osoby, które raz spróbowały jazdy na nartach, połykają bakcyla. Rzadko się zdarza, że ktoś stwierdza, iż ten sport mu nie odpowiada. Co takiego jest w białym szaleństwie?
Przede wszystkim niezwykły klimat na stoku. Ośnieżone góry, mróz szczypiący policzki i świeże powietrze to coś, za czym miłośnicy białego szaleństwa tęsknią w ciągu letnich i jesiennych miesięcy.
Jazda na nartach to usprawnienie koordynacji wzrokowo – ruchowej i ćwiczenie równowagi. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku dzieci.

Kolejną istotną zaletą jest pokonywanie własnych słabości, np.strachu. Zjazd trudną trasą to powód do dumy i uwierzenia w siebie.

Najważniejsze jednak jest to, że jazda na nartach to świetna zabawa, która integruje ludzi, pozwala na wspólne spędzenie czasu, odrywa od komputera i telewizora.

NAJWAŻNIEJSZE BEZPIECZEŃSTWO

Narty to zabawa i przyjemność pod warunkiem, że przestrzegamy zasad bezpieczeństwa i wracamy do domy wypoczęci, zadowoleni i bez poważniejszych urazów.

Szczególnie ważne jest bezpieczeństwo na stoku dzieci. Muszą być pod opieką dorosłych.

Artykuł 29 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich mówi, że dzieci do lat 16, które jeżdżą na nartach, muszą mieć kask ochronny konstrukcyjnie do tego przygotowany. Nieprzestrzeganie tego zapisu grozi karą grzywny, ale, co ważniejsze, naraża dzieci na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

TRZEŹWI NA STOKU
Kolejny artykuł tej samej ustawy mówi, że „zabrania się uprawiania narciarstwa w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego”.

Jazda na nartach to świetna zabawa pod warunkiem, że wszyscy narciarze przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa i zwyczajnej kultury na stoku.

Nawet krótki wypad na narty pozwala naładować akumulatory, dotlenić organizm, miło spędzić czas z rodziną lub z przyjaciółmi.
Dlatego białe szaleństwo ma tylu zwolenników.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *