Narciarstwo

Narty – drogi sport?

Powszechnie uważa się, że sporty zimowe są dość drogie i wiele w tym racji. Sprzęt, odpowiednia odzież, bilety na stoki – wszystko to jest dosyć kosztowne.

ILE TRZEBA ZAPŁACIĆ?

Ceny kształtują się różnie, w zależności od tego, w jakiej miejscowości zdecydujemy się spędzić urlop zimowy, czy mamy własny sprzęt, jak daleko od stoku mamy bazę noclegową.
Jest sprawą oczywistą, że w miejscowościach najbardziej popularnych, takich jak Zakopane, Szczyrk czy Karpacz ceny będą wyższe niż w miejscach mniej znanych.
Jeżeli ktoś decyduje się na zakup własnego sprzętu, ponosi jednorazowy wydatek, uzależniony zazwyczaj od zasobności portfela. Można kupić narty z butami za kilkaset złotych lub za kilka tysięcy. Należy także pamiętać, że przed rozpoczęciem nowego sezonu należy zanieść deski i buty do serwisu, w celu nasmarowania nart, montażu wiązadeł i innych czynności zapewniających komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jest to wydatek około kilkudziesięciu złotych
Jeśli decydujemy się na korzystanie z wypożyczalni, średnio za wypożyczenie sprzętu (narty, buty, kije) na dobę zapłacimy około 30 złotych. Do tego należy doliczyć opłatę za korzystanie z nartostrady, około 1 zł za przejazd.

JAK TROCHĘ ZAOSZCZĘDZIĆ?
Oczywiście można nieco obniżyć koszty zimowego szaleństwa. Przede wszystkim warto kupować karnety, co zawsze wychodzi taniej niż każdorazowa opłata za przejazd. Koszt karnetów jednodniowych waha się od 65 do 100 złotych. Oczywiście prawie wszystkie ośrodki uwzględniają zniżki dla dzieci, uczniów i studentów oraz grup zorganizowanych.
Jeszcze taniej zapłacimy, gdy zakupimy karnety na trzy dni ( od 150 do około 230 złotych) lub nawet karnety sześciodniowe (od 260 do około 360 złotych).
Osoby, które zdecydują się na wyjazd poza sezonem, oczywiście poniosą dużo mniejsze koszty.
Ceny zimowych atrakcji uzależnione są przede wszystkim od miejsca. Atrakcyjne miejscowości przyciągają tłumy, a właściciele nartostrad, pensjonatów i restauracji to wykorzystują. Może zatem lepiej wybrać miejsce mniej popularne – unikniemy tłumu na trasie i zaoszczędzimy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *