Porady dla narciarzy

Jak wybrać narty?

Wybór dobrze dopasowanych nart nie jest prostym zadaniem szczególnie dla osób początkujących. Najlepiej nie eksperymentować samemu i skorzystać z pomocy profesjonalisty, który dopasuje najlepszy dla nas sprzęt, doradzi i odpowie na pytania.

PODSTAWOWE ZASADY
Długość nart jest bardzo ważna. Oczywiście znaczenie ma fakt, czy są to biegówki, narty do skoków czy do zjeżdżania ze stoku. Ponieważ zdecydowana większość to osoby szusujące po mniejszych i większych stokach, kilka rad dla nich.
Długość nart dla dorosłego człowieka powinna sięgać do piersi lub do brody, w zależności od masy ciała. Im narciarz cięższy, tym narty odpowiednio dłuższe.
Kolejną istotną sprawą są buty. Najważniejsze, by były dobrze dopasowane i wygodne. Nie należy się sugerować opiniami innych, ponieważ każdy ma inną nogę i buty musi dobrać do siebie. Zaleca się, by były nieco większe, ale nie mogą być zbyt duże. W czasie mierzenia butów narciarskich warto przestrzegać kilku zasad:
-zmierzyć stopę na specjalnej miarce,
– sprawdzić, czy but nie uciska stopy punktowo, powinien tylko dokładnie ją opinać,
– zapiąć wszystkie klamry,
– wykonać kilka ruchów typowych dla narciarza, np. ugiąć kolana, aby poczuć, jak zachowuje się but,
– najlepiej skorzystać z porady fachowca i kupować obuwie narciarskie w dobrych salonach sportowych.

SPRZĘT DLA DZIECI
W przypadku dzieci, które jak wiadomo bardzo szybko rosną, lepiej nie kupować nart, a po prostu je wypożyczać. Często bowiem narty posłużą dziecku tylko jeden sezon, szczególnie nastolatkom, które w ciągu roku potrafią urosnąć nawet kilka czy kilkanaście centymetrów.
Narty dla dzieci powinny sięgać do piersi lub tylko nieco wyżej. Nie należy kupować nart „na wyrost”, z myślą, że dziecko urośnie, ponieważ zbyt długie deski utrudniają jazdę, a nawet mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika.
Zasady doboru butów są takie same jak dla dorosłych. Należy jednak uwzględnić fakt, że dzieci, zwłaszcza małe, bardziej zwracają uwagę na wygląd buta niż na wygodę, więc dorośli muszą być czujni.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *